Meist

Eesti Rooma Klubi MTÜ on mõtlejate ühendus, mis arutab globaalprobleeme Eesti kultuuriruumiga suhtestatult. Tutvuge meie põhikirjaga siin.

Asutamisaeg:9. jaanuar 2001
Liikmeid:37
President:Ivar Raig

Rooma Klubi ja “Kasvu piirid”

Eesti Rooma Klubi on üks haruühendusi Rooma Klubi  (The Club of Rome, CoR)  ülemaailmses võrgustikus. Katusorganisatsioon asutati 1968. aastal Itaalias, ühendades praegusi ja endisi riigipäid, ÜRO bürokraate, tipp-poliitikuid, diplomaate, teadlasi, majandustegelasi ja äriliidreid üle maailma. 2008. aastast asub Rooma Klubi peakorter Winterthuris, Šveitsis.

Rooma Klubi on organisatsioon, mille liikmeid ühendab mure inimkonna tuleviku pärast ja kes püüdlevad selle poole, et seda tulevikku läbi üldise teadlikkuse mõjutada. Klubisse kuuluvad silmapaistvad teadlased, majandustegelased, ettevõtjad ja arvamusekujundajad, kõrged ametnikud ja endised riigipead kogu maailmast. Klubi missiooniks on teadvustada inimkonna ees seisvaid väljakutseid, pakkuda välja teaduspõhiseid lahendusi, kommunikeerida neid ja nende eest seista.

Aastal 1972 anti Rooma Klubi algatusel välja raamat „Kasvu piirid“ (The Limits to Growth). Raamat on koostatud MITi uurimisrühma uurimuse tulemuste põhjal ja näitab, kuidas inimkonna käekäiku kujundavad ja piiravad 5 peamist tegurit: rahvastik, toidu tootmine, industrialiseerimine, keskkonna saastamine ja taastumatute loodusressursside kasutamine. Kõik nimetatud tegurid on inimkonna ajaloo kestel eksponentsiaalselt kasvanud. See kasv ei saa piiratud ressurssidega maailmas igavesti kesta.  Seetõttu tuleb mõelda säästvale arengule ja majanduse nullkasvule – mõistetele, mille levikule „Kasvu piirid“ suuresti kaasa on aidanud.

Tänane Rooma Klubi korraldab oma tööd läbi viie mõttegrupi (hub):

1) kliima

2) inimkonna muutused

3) majanduse ümbermõtestatmine

4) rahanduse ümbermõtestamine

5) noorte juhtiv roll

Eesti rooma klubist

Eesti Rooma Klubi ei tekkinud tühjale kohale. Sellele eelnes Eesti Tuleviku Kongressi loomine 6. märtsil 1992. Juhatusse valiti Lembit Valt, Arno Köörna, Edgar Savisaar, Harry Õunapuu, Raivo Vilu, Hans Trass ja Ants Roose. ERK täpsema loomisloo on kirja pannud Erik Terk.

Soiku jäänud initsiatiivile anti uus elu juba Eesti Rooma Klubi nime all tänu Juhan Telgmaa algatusele ja esimestele praktilistele sammudele Eesti Looduskaitse Seltsi (ELKS) osana. Looduskaitsjatena tegutseti kuni 2018.

1972. aastal “Kasvu piirides” esile toodud probleemid olid veelgi teravamad ja kiiremini arenevad. Üleilmse Rooma klubi tegevused olid toona seotud 2009 programmiga “A New Path for World Development” („Maailma arengu uus liikumistee“). Programmil oli viis teemat:

1) keskkond ja ressursid

2) globaliseerumine

3) rahvusvaheline areng

4) sotsiaalne muutumine

5) rahu ja julgeolek

Nende teemade juures on ka ERK aktiivselt osalenud. Eristada tuleb siinjuures aga lokaalset ja globaalset – seda nii mõjude, vaatenurkade, võimaluste jm osas. Klubi Eesti haru püüab hoida oma tegevuse CoR teemagruppides, liites globaalsed teemad kohalike arengute analüüsimise ja prognoosimisega. Viimastel aastel on ERK fookus olnud suunatud suurprojektide mõjule ja Eesti üldisele strateegiale ning väikeriikide võimalustele globaliseeruvas maailmas, tugevnenud on side nii ettevõtjate, ekspertide, teaduse kui valitsejatega.

Tänane Eesti Rooma Klubi on oma reserveeritud akadeemilisuses avanenud ka laiemale huviliste ringile. Esmalt läbi kodulehel pakutavate klubi ettekannete kajastuste. Meenutuste kõrval peaks see pakkuma kaasamõtlemise võimalust teemadel, mis kujundavad meie riigi või planeedi nägu täna ja tulevikus.

Veenva järjekindlusega on klubi oma igakuistel avalikel aruteludel lahanud teemasid, mis antud hetkel ei näigi olevat põhivoolu pealkirjadeks, kuid ajalugu näitab, et muutuvad selleks 3-5 aasta pärast. Just tuleviku tunnetamine ja võimalike lahenduste vormimine on nii üleilmse kui Eesti Rooma Klubi ülesandeks ja sisuks.

Kui teil on küsimusi klubi tegevuse või teid huvitavate materjalide kohta, palun kirjutage meile erk@roomaklubi.com.